Powrót wodolotu

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku po kilku latach przerwy na trasę Szczecin-Świnoujście powróci wodolot. Będzie to mniejsza od kursującej tu ostatnio jednostki „Bosman Express”. Chodzi o wodolot typu Polesie. W niedzielę (4 lutego) „Jadwiga” – bo takie imię nosi statek – została przeniesiona na wodę z nadodrzańskiego nabrzeża Przeładunkowego przy ul. Koksowej w Szczecinie.

– Wodolot będzie mógł zabrać na pokład 53 pasażerów, jest po kapitalnym remoncie, przystosowany m.in. do przewozu osób niepełnosprawnych – na pokładzie mamy miejsce dla wózka inwalidzkiego – poinformował armator, czyli Wodne Przewozy Pasażerskie, rodzinna firma z Nakła nad Notecią.

Jednostka ma 21 m długości i 5 m szerokości. Została zbudowana w 1991 r. w Gomelskiej Stoczni Produkcyjno-Remontowej na Białorusi. To wodolot typu Polesie, a dokładnie Polesie-11, który przed laty próbował już swoich sił w Szczecinie, jednak bez powodzenia. Ówczesny właściciel sprzedał go i jednostka trafiła do Szwecji, ale nie była tam eksploatowana. Obecny armator zmodernizowanego wodolotu liczy, że tym razem będzie inaczej. „Jadwiga” ma nowy silnik, na razie jest zarejestrowana w Gdańsku, jednak wkrótce jej portem macierzystym ma być Szczecin. Przyjechała tu na tirze z Pakości, nocą z 3 na 4 lutego. W niedzielę od rana przez kilka godzin trwała akcja przeniesienia wodolotu na wodę. Pomagało w tym urządzenie dźwigowe firmy Demont ze Szczecina. Padający śnieg nie ułatwiał zadania, ale zostało wykonane z powodzeniem.

„Jadwigą” ma dowodzić doświadczony kapitan Jerzy Szpinda. Przez wiele lat pływał na wodolotach, w tym na „Bosmanie Express”, który od o. czterech lat jest uziemiony. Po awarii nadal stoi na nabrzeżu Czeskim szczecińskiego portu. Oby więcej szczęścia miał mały wodolot, bo w sezonie letnim turyści i mieszkańcy Szczecina wypatrują takiej jednostki. Szybkie dotarcie nad morze drogą wodną to dla wielu atrakcyjna alternatywa. „Jadwiga” rozwija prędkość do 80 km na godzinę.

Jak nas poinformował Michał Łakomski z WPP, wodolot będzie wyruszał w trasę z tradycyjnego miejsca przy nabrzeżu Pasażerskim, w pobliżu budynku dawnego Dworca Morskiego, w którym – tak jak kiedyś – ma działać kasa biletowa.

Źródło: 24kurier.pl